„PGKiM’ Sp. z o.o. uprzejmie prosi Państwa o zastosowanie się do kilku niezbędnych zasad, leżących po stronie użytkowników lokali (właścicieli i najemców), a które umożliwią bezpieczne użytkowanie pieców gazowych:
- piecyk gazowy powinien być zamontowany przez osobę posiadającą stosowne uprawnienia.
- co najmniej raz w roku powinno się dokonywać przeglądu piecyka, w czasie którego przeprowadza się jego konserwacje (oczyszczanie, wymiana zużytych elementów),
- podczas użytkowania piecyka należy zapewnić odpowiednią wentylację nawiewno – wywiewną (np. poprzez uchylenie okna, montaż nawiewników okiennych i odpowiednich drzwi łazienkowych – w przeciwnym razie muszą być one uchylone),
- nie należy w łazienkach montować podwieszanego sufitu, co znacząco zmniejsza kubaturę pomieszczenia, ani zabudowywać czy zastawiać kratek wentylacyjnych żadnymi przedmiotami,
- należy montować czujniki tlenku węgla w miejscu gdzie zadziałają one prawidłowo (wyklucza się umieszczanie ich np. w szafkach).
Szanowni Państwo, stosowanie się do powyższych zasad praktycznie eliminuje ryzyko zatrucia tlenkiem węgla (czad), które stanowi bezpośrednie zagrożenia dla zdrowia i życia (wydzielanie się tego gazu jest niezauważalne, ponieważ nie posiada on zapachu oraz jest niewidoczny).
Pierwszymi objawami zatrucia mogą być: uczucie „słodkości” w ustach, senność, brak sił, obniżenie koordynacji czy bełkotliwa mowa.
W takiej sytuacji należy natychmiast opuścić pomieszczenie, otworzyć okna i wyłączyć piecyk gazowy, a następnie niezwłocznie skorzystać z pomocy lekarskiej (zaś do czasu jej otrzymania nie pozostawać samemu).
2019-02-11